bakanbaskan
İHALELER
KISAYOLLAR
İSTEK ÖNERİ ŞİKAYET mhrs randevu Alo Bimer SABİM alo 113 trsm Evde Sağlık Hizmeti sbn Karaman Eczane
Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri
Eklenme Tarihi : 31.01.2013

 

Çocuklarda karın ağrısı şikayeti çok sık karşılaşılan önemli bir sorundur.

      Karaman Devlet Hastanesi  Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Uysal, çocuklarda görülen karın ağrısı şikayetlerinin ne­denleri arasında mide ve bağırsak enfek­siyonlarının ilk sırada geldiğini söyledi.

“Karın ağrısı çocuklarda en sık gö­rülen, anne babayı endişelendiren ya­kınmalardan biridir” diyen Dr. Uysal, şu bilgileri verdi: “Karın ağrısı ani baş­langıçlı ( akut ) veya uzun süreli ( kro­nik ) olabilir. Karın ağrısının nedenleri de oldukça çoktur. Akut gastroenterit, çocukta en sık karın ağrısı nedenlerin­den biri rotavirüs gibi virüslerin veya bazı bakterilerin yol açtığı mide barsak enfeksiyonlarıdır. Karın ağrısıyla beraber kusma,ishal, ateş görülür.

 Özellikle yenidoğanın ilk 3 ayında sık görülen gaz  ağrısı fizyolojik dediğimiz ve normal olarak kabul ettiğimiz reflü ile beraber olabilir. Yenidoğan dönem dışında özellikle 2 yaş üzerinde gaz ağrısında çocuk karında yer değiştiren keskin bir ağrı tarifler. Beraberinde kusma, ishal yoktur. Gıda zehirlenmesi, balık, tavuk, mayonez gibi şüpheli bir gıdanın alımından bir­kaç saat sonra karında kramp tarzı ağ­rılar, kusma, ardından da ishal başlar.

Apan­disit, çocukta önce göbek çevresinde başlayan karın ağrısı, saatler geçtikçe karnın sağ alt tarafına yerleşir. Çocuk bir şey yiyemez, kusmaya başlar. Yürü­yemez, iki büklüm yatıp kalır.   Kabızlık, çocuklarda sık görülen bir karın ağrısı nedenidir.

Fonksiyonel karın ağrısı, beraberinde ishal, kusma, kabızlık yoktur. Göbek çevresinde hafif bir ağrı tarifler. Tam nedeni bilinmemektedir. Çocuğa endişe veren, ilgi görmek istediği du­rumlarda ortaya çıkabilir.

 Bağırsak tıkanıklığı, karın ağrısına yol açan acil durumlardan biridir. Şiddetli karın ağrısı, sarı- yeşil, safralı kusma­lar olur. Çocuk gaz, gaita çıkaramaz.

 İdrar yolu enfeksiyonu, karnın alt tarafında ağrı, idrar yaparken acıma, sık idrara çıkma, ateş gibi bulgular görülür.

 Hepatit , karaciğer iltihabına genellikle virüsler neden olur. Çocukta halsizlik, bulantı, kusma, karnın sağ üst bölge­sinde ağrı, sarılık görülür.

 Ülser, mide bölgesinde yanıcı bir ağrı olur. Yemek öncesi, sabah ve gece ağrı daha şiddet­lidir. Kanlı gaita görülebilir. Ailede ülser öyküsünün oluşu tanıya yardımcıdır.

 Jinekolojik nedenler, genç kızlarda adet sancısı da sık görülen bir karın ağrısı nedenidir.”

Karın ağrısı olan çocuğa yaklaşı­mın nasıl olması gerektiği hakkında da bilgiler veren Uysal, “Kendini iyi his­settiği pozisyonda yatıp dinlenmesine izin verin. Yedirmeye çalışmayın. Eğer alabiliyorsa, az az sıvı almasını sağla­yın. Doktorunuza danışmadan herhan­gi bir ilaç vermeyin. Doktora gitmeden karın ağrısıyla birlikte olan bulguları ( ishal, kabızlık, ateş …gibi), ağrının ye­rini, azaltan veya arttıran faktörleri not ederseniz tanı konmasına yardımcı ola­cağınızı unutmayın.

     ‘‘Fonksiyonel karın ağrısında da çocuğun rol yapmadığını, gerçekten ağrı hissettiğini bilin ve onu suçlamayın’’ uyarısında bulundu.

       Uysal, karın ağrısında ne zaman doktora başvurmak gerektiği konu­sunda da şu bilgileri verdi: “Eğer karın ağrısı 12-24 saatte geçmiyorsa veya sık sık tekrarlıyorsa, göbek çevresi dışında başka bir bölgedeyse ( Özellikle karnın sağ alt tarafında olan karın ağrılarında apandisit olasılığını göz ardı etmemek gerekir !) çocuğun genel durumu kötü görünüyorsa ( Anne baba kendi hislerine güvenip hareket et­meliler, kimse çocuğunuzu sizin kadar iyi tanıyamaz ) uzamış kusma varsa ( 12-24 saati geçen kusmalar ) sarı- ye­şil, safralı kusmalar varsa,kanlı kusma varsa, kanlı ishal varsa,idrar yapmada ağrı, sık idrara çıkma varsa bir uzmana başvurmalısınız.” dedi.

Haberi Paylaş
Haber Detay Resimleri